Average Reviews:
(More customer reviews)
The JET XACTASAW 10in. Table Saw boasts a powerful 3 HP motor and exclusive 50in. commercial XACTA fence II with T-square design. This XACTASAW is left tilt with a wide-stance, heavy-duty trunnion for stability and smooth blade positioning. Powder coated for a long-lasting, chip-resistant finish. HP: 3, Max. RPM: 4,200, Amps: 14.5, Arbor Size (in.): 5/8, CFM: Dust Collection Min CFM Required: 350, Blade Diameter (in.): 10, Motor Phase(s): 1, Motor Voltage: 230 (prewired 230V), Port Size (in.): 4in. O.D. dust port for increased dust collection efficiency, Max. Depth (in.): Max Depth of Cut: 3in., Table Dimensions W x L (in.): 20 x 27, Extensions (qty.): 2, Material Type: Cast iron and metal, Finish Type: Powder coat, Assembly Required: Yes
Buy NowGet 21% OFF